Rok 2017


 

dziubak

Sigute Chlebinskaite


litewska ilustratorka i projektantka książek, kuratorka wielu wystaw ilustracji książkowych, inicjatorka prezentowanego na Litwie i w całej Europie projektu „Kraina Książek“, podczas którego dzieci mają możliwość, poprzez bezpośrednie doświadczenie, prześledzić historię książki: od glinianych i woskowych tabliczek, poprzez metodę druku za pomoca drewnianych tabliczek, po współczesne formy ksiązki obrazkowej. Od trzynastu lat, w ramach Targów Książki w Wilnie, Sigute realizuje program edukacyjny dla dzieci „I ty możesz stworzyć książkę“, z udziałem najwybitniejszych ilustratorów litewskich i zagranicznych. Laureatka prestiżowych nagród litewskich i międzynarodowych (w tym: Najpiękniejsza Książka Roku i Lista Honorowa IBBY). Ceniona za niezwykły dar kontaktu z dziećmi poprzez sztukę.

dziubak

Krystyna Chołoniewska


Urodziła się i mieszka w Krakowie. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorką kilkudziesięciu słuchowisk radiowych i kilkunastu sztuk teatralnych i czterech książek. Jej utwory dla dzieci, młodzieży i dorosłych są realizowane w polskim radio, telewizji i teatrze, były także tłumaczone dla radia niemieckiego, słowackiego i chorwackiego.

Juliusz Chrząstowski


Aktor Narodowego Starego Teatru, gdzie stworzył ponad 30 zapadających w pamięć ról. Artysta o bogatej osobowości scenicznej, ogromnej skali talentu i charakterystycznej vis comica. W Starym Teatrze zagrał role (m. innymi Onufrego Zagłoby w przedstawieniu „Trylogia" Jana Klaty, Orcia „Nie-boskiej komedii. Wszystko powiem Bogu!" Moniki Strzępki), które przyniosły mu liczne aktorskie nagrody (m. innymi Nagroda im. S. Wyspiańskiego i Nagroda im. A. Zelwerowicza)

dziubak

Anna Czabanowska-Wróbel

profesor literaturoznawstwa, wykłada na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w historii literatury Młodej Polski oraz badaniach nad poezją współczesną. Stworzyła Ośrodek Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest jurorem Olimpiady Literatury i Języka Polskiego – kiedyś była jej laureatką. Jej zainteresowania naukowe obejmują: literaturę Młodej Polski, przemiany w poezji polskiej od końca XIX wieku do współczesności, badanie wyobraźni poetyckiej, baśń w literaturze, literacki temat dziecka i dzieciństwa.

dziubak

Anna Maria Czernow


Anna Maria Czernow, badaczka literatury dla dzieci i młodzieży, krytyczka literacka. Autorka wielu artykułów poświęconych literaturze dla dzieci i młodzieży publikowanych w tomach zbiorowych i czasopismach branżowych. Stypendystka Internationale Jugendbibliothek w Monachium. Od 2015 roku prezeska Polskiej Sekcji IBBY. Jej zainteresowania naukowe to między innymi: teoria literatury dla młodego odbiorcy, klasyka anglosaskiej i skandynawskiej literatury dla dzieci oraz fantastyka XIX, XX i XXI w. Przygotowuje pracę doktorską zatytułowaną Strategie karnawalizacji w prozie fantastycznej lat 1865-1950 kierowanej do młodych odbiorców na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego

dziubak

Anna Czerwińska-Rydel


muzyk, pedagog, autorka licznych nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej.
Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.
Na stałe mieszka w Gdańsku. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i studentami prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne oraz terapeutyczne.

dziubak

Biserka Čejović


polonistka, bibliotekoznawczyni, biblioterapeutka, absolwentka liceum muzycznego. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 95 w Krakowie. Współpracuje z Instytutem Badań Edukacyjnych. Na lekcjach języka polskiego chętnie wykorzystuje konteksty muzyczne i plastyczne. Zawsze wraca do literatury dla dzieci. I do Czarnogóry.

Katarzyna Ceklarzetnolog i socjolog, przewodnik beskidzki i tatrzański. Doktorantka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współzałożycielka oraz sekretarz Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec. Autorka wielu prac naukowych i popularno-naukowych m.in.: Monografii Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce, podręcznika Babcyne korole. Z etnografii południowej Polski, Góralskie czary. Słownik magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich (wspólnie z U. Janicką-Krzywdą) a także książeczki dla dzieci pt. Legendy, bajki i dziwy z Babia Góra w tle, w której wszystkie opowiadania oparte są na wątkach zaczerpniętych z tradycyjnej kultury górali.

dziubak

Marta Dybula

ukończyła filologię szwedzką na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz literackie warsztaty translatorskie na Södertörn Högkola w Sztokholmie. Językoznawczyni, lektorka i tłumaczka z języka szwedzkiego. Przetłumaczyła m. in. serię książęk o Duni autorstwa Rose Lagercranz i Evy Eriksson („Moje szczęśliwe życie” i inne), która ukazała się w Zakamarkach oraz „Tyczkę w Krainie Szczęścia” Martina Widmarka i Emilii Dziubak. Tę ostatnią miała przyjemność obserwować od samego początku jej powstawania współpracując z autorem i ilustratorką. Zorganizowała też wystawę ilustracji Emilii Dziubak do książki „Tyczka w krainie Szczęścia” w galerii Konstart w Sztokholmie.
W przygotowaniu jest kolejna książka duetu Widmark-Dziubak w tłumaczeniu Marty Dybuli pt. „Dom, który się obudził”.

dziubak

Emilia Dziubak

Autorka i ilustratorka książek. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Debiutowała w 2011 roku autorską książką kucharską dla dzieci pt. „Gratka dla małego niejadka”, która znalazła się w ścisłym finale konkursu na najpiękniejsze książki obrazkowe 4th CJ Picture Book Award w Korei. Współpracuje w wydawnictwami wydającymi książki dla dzieci w Polsce i za granicą. Laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w 2014 r. za ilustracje do książki Przemysława Wechterowicza „Proszę mnie przytulić”. Wyróżniona w 2016 r. w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2015 za autorską książkę „Rok w lesie”. Laureatka nagrody „Jury der jungen Leser” w 2016 za ilustracje do książek Mary Norton o przygodach rodziny Pożyczalskich.

gawryluk

Barbara Gawryluk

ukończyła filologię szwedzką na Uniwersytecie Jagiellońskim, tłumaczy z języka szwedzkiego, między innymi książki Martina Widmarka. Od 1992 roku jest dziennikarką Radia Kraków. Odpowiada za programy literackie oraz prowadzi autorską audycję „Alfabet”, skierowaną do dzieci i młodzieży. W 2010 roku za upowszechnienie czytelnictwa w swoich audycjach radiowych otrzymała nagrodę polskiej sekcji IBBY. Pisze dla dzieci; laureatka wielu nagród, m.in. : Fundacji ABCXX Cała Polska czyta Dzieciom, za książkę Dżok. Legenda o psiej wiernościi i Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za Zuzanka z pistacjowego domu. W 2014 roku została nagrodzona Międzynarodową Nagrodą 112 Award za książkę Mali bohaterowie.

Grażyna Habieda

Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła na wrocławskiej ASP. W 2010 roku założyła Pracownię Klajster Majster, położoną w urokliwej, starej części Rabki.
Sama tworzy ceramikę użytkową, dekoracyjną i artystyczną, a także prowadzi niezwykle popularne warsztaty dla dzieci. Uważana jest za mistrzynę w odkrywaniu i rozwijaniu dziecięcych talentów.

Kolecka - Hordziej1

Marta Kolecka-Hordziej

Urodzona w Rabce, absolwentka Liceum im. E.Romera oraz Instytutu Sztuki w Krakowie, specjalność grafika.
Nauczyciel plastyki, animator kultury, uczestnik wielu projektów edukacyjno-kulturalnych dotyczących dziedzictwa kulturowego. Mieszka, maluje i pracuje w Brodach pod Lanckoroną. Marzy o powrocie do Rabki.

ninahanzel

Agnieszka Wolny-Hamkało

autorka książek dla dzieci, wierszy, powieści, dramatów. Ostatnio w wydawnictwie hokus-pokus wydała „Nikt nas nie upomni”. Wcześniej „Nochala czarodzieja” i „O tym jak paw wpadł w staw”. Napisała dziewięć tomów wierszy i dwie książki prozatorskie („41 utonięć” i „Zaćmienie”). Jest felietonistką tygodnika „Przegląd”. W najbliższych miesiącach w wydawnictwie W.A.B. ukaże się jej nowa powieść „Moja córka komunistka”. Mieszka we Wrocławiu.

ninahanzel

Nina Handzel-Karpus

absolwentka Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, kierownik pracowni plastyczno-technicznej Teatru Lalek „Rabcio”, w którym od wielu lat tworzy lalki, kostiumy i dekoracje. Współtwórca kilkunastu scenografii teatralnych w kraju i za granicą. Współpracowała z największymi polskimi reżyserami i scenografami. Kilkakrotnie uczestniczyła w realizacji oprawy scenograficznej Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcego „Spotkania Dzieci Gór” w Rabce-Zdroju oraz ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu. Uhonorowana medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

IMG_1066

Piotr Karski

urodzony w 1987, absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wielokrotnie nagradzany na konkursach graficznych w kraju i za granicą. Finalista Young Illustrators Competition 2015, organizowanego przez Międzynarodowe Targi Książki Dziecięcej w Szanghaju. Tego lata, nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry, ukaże się jego przewodnik do rysowania W Morze!. Ponad sto zadań plastycznych i pomysłów na aktywności pozwoli dzieciom zdobyć ogrom wiedzy o morzach i oceanach. Książka jest kontynuacją przewodnika W Góry!, który został nominowany do nagrody Mądra Książka Roku 2016.

IMG_1066

Natalia Klęsk

Konserwator Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju, nauczyciel plastyki, absolwent Konserwacji Dzieł Sztuki i Studium Pedagogicznego UMK w Toruniu i Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Przez lata prowadziła zajęcia plastyczne w OPP w Rabce. Laureatka Konkursu Etnodizajn organizowanego przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, oraz zwyciężczyni Konkursu Rabcool - kulturowy produkt Rabki. Autorka scenariuszy lekcji muzealnych, kurator i współautor wielu wystaw muzealnych (m.in. „Zabawki ludowe...”, „Heródek orawski Nikifor” oraz „Gdzie TUROŃ chodzi..., czyli rzecz o dawnych kolędnikach”.), pomysłodawczyni i współautor filmów muzealnych, autorka projektów graficznych. Działacz Inicjatywy CzeRemCha. Pasjonatka kreatywnego recyklingu i stylu vintage.

fot. Marta Skrocka

fot. Marta Skrocka

Piotr Kolecki

muzyk i multiinstrumentalista, pedagog, grafik, fotografik. W swojej twórczości w sposób niekonwencjonalny wykorzystuje tradycyjne instrumenty, a także sięga po nietypowe przedmioty m.in. garść kamieni, patyków, kawałek blachy. Brał udział w wielu koncertach i festiwalach w kraju i całej Europie. Współtworzył muzykę do filmów i spektakli teatralnych m.in. dla Teatru Witkacego z Zakopanego. Obecnie współpracuje z rabczańskim Teatrem „Chrząszcz w trzcinie”. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec. Od 2011 roku pełni również funkcję redaktora naczelnego „Wiadomości Rabczańskich”.

Rafał Kosik

(1971, Warszawa), pisarz, publicysta, scenarzysta i wydawca. Opublikował dwadzieścia cztery książki: science-fiction dla dorosłych (m.in. powieści Mars, Vertical i Kameleon), serię „Felix, Net i Nika” dla młodzieży oraz serię dla dzieci „Amelia i Kuba”, które zdobyły liczne nagrody m.in. Nagrodę Literacką im. Żuławskiego, Nagrodę Janusza A. Zajdla oraz nagrodę Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Jego książki były tłumaczone na niemiecki, czeski, węgierski i litewski. Zainteresowania: literatura, nowe technologie, socjologia, kuchnia i motoryzacja.

fot. Marta Skrocka

fot. Marta Skrocka

Barbara Kosmowska

pisarka, autorka tomów poetyckich oraz powieści dla dzieci i dorosłych. Jej powieść Buba wygrała konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni” i została nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2003”, Pozłacana rybka dostała I nagrodę w konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, a Kolorowy szalik nominowany był do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W 2015 roku otrzymała nagrodę przyznawaną przez czasopismo „Guliwer” za całokształt twórczości. Pracuje jako adiunkt na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Mieszka w Bytowie.

Joanna Krzyżanek

Anna Kowalcze - Pawlik

Tłumaczka, członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego. Twórczością Szekspira zajmuje się naukowo i nałogowo, w ramach przynależności do międzynarodowych towarzystw naukowych (European Shakespeare Research Association, British Shakespeare Association, International Shakespeare Association). Na co dzień wykłada w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie; związana jest również z Centrum Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Joanna Krzyżanek

Joanna Krzyżanek

pisarka i autorka wielu książek dla dzieci, m.in Dobre maniery, czyli savoir vivre dla dzieci, Dziecięce sprawy, czyli jak sobie radzić na co dzień i od święta czy Franek i zielony stworek. Ma czarne włosy przypominające druciki, niebieskie oczy i kilka pięknych zmarszczek na czole. Pisze opowiastki, rymowanki i listy do przyjaciół. Potrafi uszyć z gałganków gąskę, policzyć poziomki na tarcie, zrobić ciasto z marchewek, lemoniadę z zielonej pietruszki i sorbet z malin. Prowadzi warsztaty literackie, ortograficzne, gramatyczne, plastyczne, teatralne i kulinarne. Spotyka się z dziećmi w bibliotekach, pracowniach, przedszkolach i szkołach.

fot. Jacek Poremba

Radosław Krzyżowski


Aktor Narodowego Starego Teatru, wcześniej związany z Teatrem Słowackiego w Krakowie. Od lat współpracuje również z Teatrem STU, grał w Łaźni Nowej, w Teatrze Polskim w Warszawie. Aktor ma w swoim dorobku sztandarowe postacie z teatralnego słownika: Hamleta, Makbeta, Edypa, Rogożyna, Stawrogina. Otrzymał Nagrodę Wyspiańskiego za teatralne osiągnięcia artystyczne. Znany jest również z ról w serialach „Na dobre i na złe”, „Prawo Agaty”, „Na sygnale”, „Barwy szczęścia”.

tomaszzmajowski

Tomasz Z. Majkowski

doktor nauk humanistycznych, pracownik Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się badaniem kultury popularnej i mediów elektronicznych, szczególnie interesuje się fantastyką i grami wideo. Dawniej tłumacz, redaktor i twórca gier wideo, planszowych i fabularnych, obecnie – z braku czasu – wyłącznie gracz.

tomaszzmajowski

Moni Nilsson

Szwedzka autorka książek dla dzieci i scenarzystka. Pięciotomowa seria o Tsatsikim przyniosła jej sławę i uznanie, stawiając ją w poczet najbardziej uznanych twórców literatury dziecięcej w Szwecji. W jej książkach wielokrotnie powraca tematyka zderzenia kultur, tolerancji wobec odmiennych stylów życia, współegzystowania ludzi z różnych grup narodowych i etnicznych. Autorka została w 2010 r. uhonorowana nagrodą im. Astrid Lindgren „za unikatową i różnorodną twórczość, która z humorem, wrażliwością i głęboką powagą kierowana jest do szerokiego i ważnego kręgu czytelników”.

tomaszzmajowski

Kristina Norvilaitė

Graficzka, ilustratorka, właścicielka galerii na wileńskim Zarzeczu, należy do Litewskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków. Zrealizowała 30 wystaw w 20 miastach w Europie, USA i Kanadzie. Zilustrowała i zaprojektowała ponad 100 książek, w tym wiele dla dzieci. W szpitalach prowadzi bardzo cenione warsztaty graficzne dla chorych dzieci. Projektuje także scenografię teatralną.

wojtekRz

Ola Woldańska-Płocińska

Pochodzi z Kalisza, a obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu.
Studiowała projektowanie graficzne na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, obecnie pracuje na swojej uczelni, jako asystentka w Pracowni Projektowania Opakowań.
Zajmuje się ilustrowaniem i projektowaniem plakatów i książek, nie tylko dla dzieci. Do tej pory ukazało się kilkanaście książek z jej ilustracjami, w tym kilka autorskich: Pierwsze urodziny prosiaczka (2010), Drugie urodziny prosiaczka (2012), Marchewka z groszkiem (2011), Rekordziści (2016), Prosiaczek i pojazdy (2016). Emocjonalnie z wydawnictwem Czerwony Konik. Na stałe współpracuje z Teatrem Pinokio w Łodzi.
Jej książka Mrówka wychodzi za mąż otrzymała nagrodę w konkursie PTWK na najpiękniejsze książki.

Mariusz_Palej

Mariusz Palej

Reżyser urodzony w Krakowie. Twórca filmów fabularny dla dzieci. Absolwent Studium fotografii w Warszawie i Szkoły Filmowej w Łodzi. Reżyser i operator. Przez wiele lat związany z filmem dokumentalny jako autor zdjęć. Później również autor zdjęć do filmów fabularnych i teatrów telewizji. Doświadczenie reżyserskie zdobywał jako twórca wideoklipów i seriali telewizyjnych. Film dla dzieci i publiczności familijnej „Za niebieskimi drzwiami” to jego reżyserski debiut fabularny, który został nagrodzony na festiwalach Ale Kino! i W Chmurach za najlepszy debiut w tej kategorii. Obecnie przygotowuje dwa kolejne projekty skierowane do tej publiki “Czarny młyn” i “Czakram mocy”.

wojtekRz

Wojciech Rzadek

Gracz, game designer i trener. Z wykształcenia tłumacz i pedagog, magister filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Właściciel firmy ADMONDO tworzącej szkolenia, gry szkoleniowe i eventy, jak również wielkoformatowe gry dla dzieci. Jest autorem trzech gier planszowych obecnych na rynku gier : Rice Wars, Abetto oraz Astro Jam. W środowisku fanów gier przeprowadził ponad 300 prelekcji, warsztatów i konkursów. Jest laureatem większości najbardziej prestiżowych konkursów związanych z grami fabularnymi w Polsce.

Monika Rzonca

ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom uzyskała na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Brała udział w życiu artystycznym we Włoszech. Od 2009 roku prowadzi plenery i warsztaty malarskie w Rabce i aktywnie angażuje się lokalną działalność kulturalną. Od 2008 roku pracuje nad projektem pisarskim Cztery pory Rabki-opowiastki dla dzieci.

Tomasz Samojlik

Tomasz Samojlik

za dnia jest naukowcem, doktorem nauk biologicznych zajmującym się historią przyrodniczą Puszczy Białowieskiej w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Nocą zaś pisze i rysuje książki i komiksy, w których stara się połączyć fantastyczne fabuły z dozą wiedzy przyrodniczej, by w ten sposób tłumaczyć specjalistyczną wiedzę naukową na język zrozumiały dla młodszych odbiorców (a przy okazji dobrze się bawić). Stworzył ponad 20 komiksów, ilustrował książki innych autorów i zdobył wiele ważnych nagród. W ostatnim czasie do listy zajęć dołączył przygotowanie scenariuszy i projektów plastycznych do serialu animowanego o żubrze Pompiku oraz pracę nad adaptacją komiksu „Ryjówka przeznaczenia” do formatu audio.

Dorota Segda.


Aktorka.Profesor sztuk teatralnych. Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
Od roku 1987 pozostaje związana ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, w latach 1997-2000 była też aktorką Teatru Narodowego w Warszawie.
W dotychczasowym dorobku ma sześćdziesiąt ról na scenie teatralnej i czterdzieści w Teatrze Telewizji. Na deskach scenicznych zagrała m.in. Salomeę w” Śnie srebrnym Salomei” J. Słowackiego i Małgorzatę w „Fauście” J. W. Goethego w reż. J. Jarockiego (za obie te role otrzymała przyznane przez miesięcznik „Teatr” Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza). W Teatrze Telewizji zagrała m.in. tytułowe role w” Marii Stuart” F. Schillera w reż. R. Glińskiego , w” Krolowej Krystynie” A.Strindberga w reż. P. Mikuckiego i Kamę Stern w Zazdrości E.Vilar w reż. K. Jandy . W dorobku ma też wiele ról filmowych, m.in. Dorę i Lili w „Mój XX wiek” Ildiko Enyedi (nagroda dziennikarzy na Festiwalu Filmów Węgierskich w Budapeszcie), tytułową Faustynę w filmie J. Łukaszewicza (1994, Główna Nagroda Aktorska Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rydze) i Ewę w filmie Tato M. Ślesickiego (1995, Nagroda „Złota Kaczka” tygodnika „Film”). Laureatka Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego (1995).

czezaryskrocki

Cezary Skrocki

absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku, w latach 2000−2013 aktor animator w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju. Obecnie współtworzy Teatr „Chrząszcz w trzcinie”. W ramach Stowarzyszenia Lokomotywa realizował liczne projekty kulturalne na terenie Rabki-Zdroju. Prowadzi warsztaty teatralne, lalkowe i animacji filmowej.

martaskrocka

Marta Skrocka

absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (specjalizacja − Film Animowany), reżyserka filmów animowanych, projektant graficzny, scenografka. Za film Wiek kamienia uzyskała nagrodę Specjalnego Złotego Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej na XV Międzynarodowym Festiwal Filmowym Etiuda & Anima (Kraków 2008). W ramach Stowarzyszenia Lokomotywa realizowała liczne projekty kulturalne na terenie Rabki-Zdroju.Od 2005 roku prowadzi wraz z mężem warsztaty animacji poklatkowej, m.in. w Rabce, Nowym Targu, Krakowie, Zakopanem oraz na festiwalach w Czechach i na Słowacji.

IMG_3897a

Agata Stasik

Agata Stasik, szyjąca kura d. wierzy, że pokoje dziecięce mogą być nieplastikowe, że dobry dizajn zaciekawi najmłodszych i że oryginalne zabawki to znaczy niepowtarzalne, a nie ze znaną metką. Jej projekty są cenione w Polsce i poza granicami. Od lat szyje, projektuje i prowadzi warsztaty zarażając swoją pasją innych. Prowadzi blog i sklep pod adresem www.kura-d.blogspot.com

IMG_3897a

Alexander Steffensmeier

Niemiecki autor i ilustrator książek dla dzieci. Urodził się w 1977 roku w niewielkiej wiosce, w rolniczej części Westfalii. Studia ilustratorskie odbył w School of Design w Munster. Jako pracę dyplomową, napisał i zilustrował książkę o krowie, której ulubionym zajęciem było straszenie listonosza. Książka zdobyła wiele nagród i od czasu wydania pierwszej części, krowa („Liselotta” w Niemczech, „Matylda” w Polsce) miała wiele nowych przygód, opisanych w ponad dwudziestu tomach. Niezależnie od najsławniejszej „Matyldy”, artysta zilustrował wiele innych książek dla dzieci i młodzieży.

fot. Aleksandra Sitarek

Agnieszka Stelmaszyk

uwielbia podróżować! Zawsze, kiedy tylko może, pakuje walizki i wraz z mężem i synem wyruszają przed siebie. Nie straszne im zakurzone drogi, nieskończone górskie tunele, niewygodne łóżka i niedoprawione śniadania… najważniejsze to poznawać nowe miejsca i ludzi, podziwiać krajobrazy i najpiękniejsze budowle.
Pani Agnieszka ową pasją zaraża także swoich bohaterów. W każdej z jej książek można spotkać bohaterów podróżujących po całym świecie, albo majsterkujących, czy wpadających co chwilę w nowe kłopoty… A wszystko dlatego, że świat to niesamowicie ciekawe miejsce, pełne niespodzianek i tajemnic. Dlatego też pani Agnieszka za każdym razem przypomina swoim czytelnikom, że każdego dnia czeka na nas wiele przygód, o ile tylko dobrze się dokoła rozejrzymy…

Katarzyna Stoparczyk


Dziennikarka radiowa i telewizyjna, autorka książek i scenariuszy oraz spektakli teatralnych. W radiowej Trójce stworzyła audycję „Dzieci wiedzą lepiej”. Pomysłodawczyni nowej formuły radiowej, trójkowej audycji „Zagadkowa niedziela". Pomysłodawczyni i współprowadząca, wraz z Wojciechem Mannem, programu telewizyjnego „Duże Dzieci". Laureatka nagród: Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, Nagrody Safony, nagrody dla "Zagadkowej niedzieli" jako najlepszej audycji radiowej dla dzieci przyznawanej przez miesięcznik "Mamo, to ja”. Audycja była dwukrotnie nominowana do „Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej”. Wykładowca Uniwersytetu Dzieci. Ambasadorka Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, a także Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla dzieci.

IMG_3897a

Marcin Szczygielski

Pisarz, dziennikarz i grafik, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Obok książek i sztuk teatralnych dla dorosłych, pisze książki dla dzieci i młodzieży, które wysyłane anonimowo na najpoważniejsze konkursy literackie, zdobywają najwyższe nagrody: „Omega” (Książka Roku IBBY 2010),  „Czarny Młyn” (nagroda Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren 2010) „Za niebieskimi drzwiami”, („Dziecięcy Bestseller Roku” 2011), „Arka Czasu” (nagroda Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren 2013), „Czarownica piętro niżej”(nagroda literacka Zielona Gąska 2014), W 2014 r. do księgarń trafiła kontynuacja przygód Mai - bohaterki „Czarownicy piętro niżej” - „Tuczarnia motyli”.

IMG_3897a

Olga Szmidt

(ur. 1989 r.) skończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie aktualnie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą problemowi autentyczności w kulturze XXI wieku. Teksty krytyczne publikuje w czasopismach papierowych oraz portalach internetowych. Autorka książki „Korespondent Witkacy” (Universitas, 2014) oraz biografii Marii Kownackiej – „Kownacka. Ta od Plastusia” (Czarne, 2016). Współzałożycielka i redaktor naczelna portalu Popmoderna. Stale współpracuje z Czasem Kultury. Mieszka w Krakowie.

IMG_1052

Adam Wajrak

dziennikarz, zajmuje się tematyką przyrodniczą. Od 1997 roku mieszka w Teremiskach, wiosce położonej w Puszczy Białowieskiej, skąd pochodzą jego liczne korespondencje przyrodnicze. W 2006 roku zainicjował zbieranie podpisów pod petycją w sprawie obrony Doliny Rospudy, za cykl artykułów na ten temat otrzymał w 2007 roku Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego za najlepszy materiał dziennikarski, który wpłynął istotnie na życie Polaków. Jest również laureatem Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za tekst specjalistyczny (1998), otrzymał ponadto wyróżnienie Bohatera Europy przyznawane co roku przez amerykański tygodnik „Time” za obronę środowiska naturalnego (2005). Autor książki (Za)piski Wajraka (1995), wraz z żoną Nurią Selvą Fernandez napisał dwie książki –Zwierzaki Wajraka (2002) i Kuna za kaloryferem, czyli nasze przygody ze zwierzętami (2003). Jest również autorem czterotomowej bestsellerowej serii „Przewodników prawdziwych tropicieli” oraz książek „To zwierzę mnie bierze” i „Wilki” (2015). W 2016 roku wydał pisany wspólnie z Tomaszem Samojlikiem komiks o Puszczy Białowieskiej zatytułowany „Umarły Las Poza podglądaniem zwierząt w Polsce, uwielbia wyprawy polarne.

IMG_1052

Marta Woszczak

Doktorantka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracuje z Ośrodkiem Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Prowadzi fanpage Ośrodka na portalu FB. Współzałożycielka i sekretarz redakcji czasopisma „Czy/tam/czy/tu. Literatura dziecięca i jej konteksty”. Propagatorka czytelnictwa i sztuki książki. Pracuje nad rozprawą doktorską poświęconą współczesnej polskiej książce ilustrowanej i obrazkowej dla dzieci. Wraz z wydawnictwem Przygotowalnia, które współtworzy, prowadzi warsztaty książkowe dla dzieci. Badaczka książki dziecięcej, edaktorka, redaktorka i operator DTP, grafik, tłumacz.

IMG_1052

Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka

Etnograf Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju, badacz terenowy, absolwent Etnologii UMK w Toruniu. Pracowała w Działach etnograficznych Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i Muzeum-Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej. Działacz Inicjatywy CzeRemCha, współzałożycielka Mikrohistorii Rabczańskich, pomysłodawczyni wielu działań około muzealnych – współautor filmów: “Zabawka ludowa”, “Heródek”, kurator i współautor scenariuszy wielu wystaw czasowych w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju (m.in. „Zabawki ludowe...”, „Heródek orawski Nikifor” oraz „Gdzie TUROŃ chodzi..., czyli rzecz o dawnych kolędnikach”.) Autorka scenariuszy lekcji muzealnych. W kręgu jej zainteresowań leżą wszelkie mikrohistorie, etnopsychiatria i antropologia rzeczy.

kaleta

Łukasz Wierzbicki

Dziennikarz i pisarz, znany ze znakomitych warsztatów oraz spotkań autorskich, dotyczących wielkich podróżników i ich przygód. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka, zebrał i wydał w książce Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd przedwojenne reportaże Kazimierza Nowaka z jego podróży do Afryki. Na ich podstawie napisał opowiadania Afryka Kazika, cieszące się ogromnym powodzeniem wśród młodych czytelników. Dla nich napisał także książki Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa, w której opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa, oraz powieść Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa, którą osnuł na relacjach Benedykta Polaka z podróży do Imperium Mongolskiego w latach 1245–1247. W 2011 roku zebrał i zredagował reportaże Haliny Korolec-Bujakowskiej z jej pionierskiej wyprawy motocyklowej do Chin z lat 1934–1936. Jej przygody opisał również w powieści dla dzieci zatytułowanej Machiną przez Chiny.

kaleta

Katarzyna Zych

Autorka pierwszych w Polsce bajek modułowych Momo i Kiki, założycielka wydawnictwa Bajkopis. Bajkowe projekty tworzy wraz z synkiem, a w życiu wyznaje zasadę, że najważniejsza jest wyobraźnia. Prywatnie szczęśliwa żona i mama Natana, z którym zaśmiewa się do łez i odkrywa radość wspólnego bajania. W życiu niejedno przeczytali i z pewnością niejedno napiszą.

kaleta

Sylwia Żółkiewska

ekspert w dziedzinie aplikacji mobilnych dla kultury i edukacji, autorka
pierwszego w Polsce przewodnika po świecie aplikacji mobilnych pt. APPetyt na APPlikacje,
wydanego przez Fundację Orange i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę (2016). Kuratorka
FAM - Forum Aplikacji i Gier Mobilnych. Autorka kilkudziesięciu materiałów edukacyjnych i scenariuszy zajęć z aplikacjami mobilnymi, m.in. na potrzeby projektów ‘Tablety w Twojej Bibliotece’ oraz ‘MoboLab’, zrealizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Prowadzi wykłady i warsztaty z aplikacjami mobilnymi dla różnych grup odbiorców. Należy do sieci Latających Animatorów Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę. Współpracuje m.in. z Fundacją Orange, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacją Culture Shock, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Filmoteką Narodową, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Programem Kreatywna Europa. Więcej: www.zolkiewska.pl , www.aplikacjewkulturze.pl

Rok 2016
Rok 2015
Realizacja: shoconcept.com