Witold Vargas

 

Urodził się w Boliwii, z ojca Boliwijczyka i matki Polki – z domu Przerwa-Tetmajer. Jest mocno związany ze swoimi podwójnymi korzeniami, a książka „Dwa królestwa i wielkie morze” jest próbą opowiedzenia w formie bajki, własnej historii z czasów, gdy rodzina postanowiła przenieść się z Boliwii do Polski, tuż przed stanem wojennym…
Autor z zawodu jest ilustratorem książek, muzykiem, opowiadaczem i pedagogiem. Stara się we wszystkich tych dziedzinach tworzyć własny świat, nie zapominając o tym, co go ukształtowało. Zajmuje się popularyzowaniem dawnych baśni, legend i podań słowiańskich. Jest, wraz z Pawłem Zychem, autorem serii „Legendarz”, w której ukazał się między innymi „Bestiariusz słowiański” – ilustrowany leksykon polskiej demonologii, którzy znacząco wpłynął na wiedzę o dziedzictwie fantastyki ludowej wśród czytelników.
Poza twórczością, Witold Vargas zajmuje się pracą pedagogiczną, prowadzi warsztaty artystyczne oraz wykłady o demonologii, fantastyce ludowej i tradycyjnych formach przezywania opowieści.